NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt - Hentes på Posten.
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
The Levenhuk Blitz 114 PLUS Newtonian reflector with a long focus is suitable for comprehensive studying of space. For more detailed and interesting observations, the kit includes not only standard eyepieces, but also a lunar filter. The telescope allows you to observe galaxies, nebulae, and star clusters. It also creates a clear and sharp image of solar system objects.
The spherical primary mirror (114mm) excellently renders a sharp and clear image up to the maximum useful magnification. All of the observed objects can be seen in detail. The lenses are made of glass with an anti-reflective coating. This has a positive effect on the quality of the image. The equatorial mount with slow-motion control knobs allow you for accurate and smooth tracking the celestial objects as they move across the night sky. You can easily handle the telescope; it does not require long learning.
The tripod is made of aluminum, you can install an accessory tray in the middle of it. The legs of the tripod feature adjustable height so that the telescope is individually adjustable to the observer's height.
Features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555002477 |
| Package size (LxWxH) | 94x39x27 cm |
| Shipping Weight | 13.1 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | anti-reflective |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 114 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 900 |
| Highest practical power, x | 228 |
| Aperture ratio | f/7.9 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1 |
| Limiting stellar magnitude | 12.38 |
| Eyepieces | K10mm (90x), K25mm (36x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 6x30 |
| Focuser | rack & pinion |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | 610–1040 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | equatorial, EQ3 |
| Optical tube mounting mode | fastening rings |
| Optical tube material | metal |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | deep-sky objects |
| Extended kit | yes |