NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Frakt 69,00 - Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks.
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | 69,00 |
| Bring - Hentes på Posten | 75,00 |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
The Levenhuk 2.5x Barlow lens is the accessory that increases the effective focal length of a telescope by 2.5 times. It is placed into the focuser, immediately before an eyepiece. Due to the 1.25" barrel diameter, there are no compatibility problems. The Barlow lens will allow you to quickly and cost-effectively expand the range of available magnifications and diversify astronomical observations.
The optics are made of fully multi-coated glass. Being an apochromat, the Barlow lens practically does not generate aberrations into the picture, so that optical distortion is minimized. It features a filter and compression ring thread.
Features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | 2 years |
| EAN | 5905555003689 |
| Package size (LxWxH) | 9x4x4 cm |
| Shipping Weight | 0.12 kg |
| Optical scheme | 3-element apochromat |
| Barrel diameter, in | 1.25 |
| Optics material | optical glass |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 2.5 |
| Filter thread | yes |
| Filter thread | M28.5x0.6mm |
| Compression ring | 1.25" |
| Protective caps included | yes |
| Operating temperature range, °C | -5 — 35 |