NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Frakt 69,00 - Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks.
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | 69,00 |
| Bring - Hentes på Posten | 75,00 |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
Levenhuk Plössl 15mm is a multi-element eyepiece with 1.25'' focuser. This universal eyepiece is suitable for telescopes of any brand and designs, it can be used for outer space and deep sky observations. The field of view is 50° that allows for searching astronomical objects in the sky. Levenhuk Plössl 15mm also features a filter thread.
The multi-element optics are made of fully multi-coated glass. Multi-coated lenses improve light transmission, allowing you to see the stars clearer and sharper. The aluminum body protects the optics from accidental damage. A rubber eyecup makes observations more comfortable. If necessary, you can fold or unfold it.
Features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | 2 years |
| EAN | 5905555003757 |
| Package size (LxWxH) | 8x4x4 cm |
| Shipping Weight | 0.08 kg |
| Type | standard |
| Optical scheme | 4 elements in 2 groups, Plössl |
| Barrel diameter, in | 1.25 |
| Optics material | optical glass |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Focal length, mm | 15 |
| Field of view, ° | 50 |
| Eye relief, mm | 12 |
| Eyepiece diameter, mm | 1.25 |
| Filter thread | yes |
| Filter thread | M28.5x0.6mm |
| Body | aluminum |
| Eyecup | foldable, rubber |
| Protective caps included | yes |
| Operating temperature range, °C | -5 — 35 |