NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Frakt 69,00 - Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks.
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | 69,00 |
| Bring - Hentes på Posten | 75,00 |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
Levenhuk Plössl 12mm is a universal eyepiece that will be a good addition for any telescope. It is a good choice for refractor, reflector, or catadioptric. Due to the 1.25'' barrel diameter, there are no compatibility problems. The eyepiece is suitable for outer space and deep sky observations, and it can expand the kit of any astronomer, as it features a thread for light filters installation.
The multi-element optics is made of glass. The lenses are fully multi-coated, so that they provide the sharp and clear image. The field of view is 50°. The eyepiece's body is made of aluminum. The fold-down eyecup is made of rubber.
Features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | 2 years |
| EAN | 5905555003740 |
| Package size (LxWxH) | 8x4x4 cm |
| Shipping Weight | 0.08 kg |
| Type | standard |
| Optical scheme | 4 elements in 2 groups, Plössl |
| Barrel diameter, in | 1.25 |
| Optics material | optical glass |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Focal length, mm | 12 |
| Field of view, ° | 50 |
| Eye relief, mm | 9 |
| Eyepiece diameter, mm | 1.25 |
| Filter thread | yes |
| Filter thread | M28.5x0.6mm |
| Body | aluminum |
| Eyecup | foldable, rubber |
| Protective caps included | yes |
| Operating temperature range, °C | -5 — 35 |