NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.

Discovery Channel informs, entertains and inspires its audiences around the globe about the world in all its wonder, diversity and amazement. Offering millions of people the chance to discover, and satisfy their curiosity, Discovery offers a compelling mix of stories across genres including science and technology, exploration, adventure, history and in depth behind-the-scenes glimpses at the people, places and organisations that shape and share the world we live in.
We proudly present the Discovery optics series that is produced by Levenhuk and endorsed by Discovery.
Levenhuk Discovery Sky T76 Telescope is an entry-level Newtonian reflector. Its kit includes everything you need to start making observations. This telescope will be a wonderful gift for a person who is only beginning to get interested in astronomy: learning how to operate the telescope will take only a couple of minutes and there is no need to buy anything separately. The knowledge book about space is included in the kit. It presents complex astronomy aspects in an accessible way.
Levenhuk Discovery Sky T76 is an ideal telescope for observing the Moon and solar system planets with their satellites as well as meteor showers, comets, nebulae, galaxies, and star clusters. Different focus eyepieces and a Barlow lens enable you to use different magnification while exploring space in order to make it a better experience for amateur astronomers. A classic optical finderscope is used to locate celestial objects.
The optical tube is installed on an AZ mount. The mount features a microscrew on the vertical axis allowing you to accurately and smoothly set the telescope. It is easy to point the telescope to the selected object and there is no specific knowledge needed. The tripod is made of aluminum-alloy and its height can be adjusted. An accessory tray can be installed on the telescope's tripod.
The knowledge book “Space. Non-empty emptiness” is included in the kit. This useful guide explains how a telescope is designed, and it describes the most known astronomical objects. You can find interesting facts and vivid illustrations in this book. This book is designed for a wide range of readers, and it will be very helpful in learning the basics of astronomy.
Key Features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555013763 |
| Package size (LxWxH) | 72x25x23 cm |
| Shipping Weight | 4.5 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | multi-coated |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 76 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 152 |
| Aperture ratio | f/9.2 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.84 |
| Limiting stellar magnitude | 11.6 |
| Eyepieces | 4mm (175x), 12.5mm (56x), 20mm (35x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 0.96 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | rack & pinion |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | 850–1250 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube material | aluminum |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Observed object | deep-sky objects |
| Extended kit | yes |