NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.

Discovery Channel informs, entertains and inspires its audiences around the globe about the world in all its wonder, diversity and amazement. Offering millions of people the chance to discover, and satisfy their curiosity, Discovery offers a compelling mix of stories across genres including science and technology, exploration, adventure, history and in depth behind-the-scenes glimpses at the people, places and organisations that shape and share the world we live in.
We proudly present the Discovery optics series that is produced by Levenhuk and endorsed by Discovery.
The Levenhuk Discovery Gator 10-30x50 binoculars have a 10x to 30x magnification range that makes them a great multi-purpose device. On the one hand, these are classic field binoculars for hunting and fishing and, on the other hand, they are a powerful optical tool for a detailed observation of very distant objects. Multifunctional and lightweight, the Levenhuk Discovery Gator 10-30x50 can be switched from a general observation to a long-range observation setting with just a flick of the right hand: a zoom lever on the right eyepiece changes the magnification.
The binoculars are based on classic Porro prisms and made of BK-7 optical glass. Due to the full coating, the optics deliver a bright, high-contrast image that is sharp even in low illumination conditions, i.e. at twilight and bad weather conditions. As in any classic models, sharpness is adjusted by rotating the central barrel. The right eyepiece has an additional setting such as the diopter adjustment. The interpupil distance can also be adjusted. The eyecups made of rubber improve your viewing comfort. They are mountable on a tripod. The rubberized coating prevents the binoculars from slipping out of your hands and repels moisture or dust.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555000176 |
| Package size (LxWxH) | 20x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.09 kg |
| Prism type | Porro |
| With zoom | yes |
| Magnification, x | 10 — 30 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5 |
| Eye relief, mm | 14 |
| Relative brightness | 25 — 2.9 |
| Field of view, ° | 4.1 |
| Field of view, m/1000m | 75 |
| Close focus, m | 8.2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | rubber |
| Body | rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Operating temperature range, °C | -15 — 40 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |