NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 60/500 Phototelescope is your personal guide to the Moon’s surface. It will show you the most famous craters like Tycho, Clavius, Copernicus, and Plato. You will also see lesser-known ones such as the trio of Maginus, Kirch, and Catharina. With this instrument, you will not only see the terrain but also examine its details: lunar terraces, peaks, fissures, and ridges. You can immediately capture these beautiful views by taking photos or videos using only your smartphone.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 60/500 can also be pointed at the planets. It will show you that these are not just dots in the sky. Instead, you will be able to make out Saturn’s shape, see Jupiter’s large moons, and spot Venus’s crescent. All of this can be done without any training or preparation. The mount’s pan handle makes the phototelescope as easy to use as possible, allowing you to aim at the target just like a regular spotting scope.
The image in the eyepiece is “right-side-up” and familiar to the eye, rather than inverted as in other refractors. Therefore, with the Nova BASE 60/500, you can observe and photograph not only space but also mountains, trees, wildlife, and birds.
The kit includes a Bluetooth remote shutter for your smartphone. It helps you take photos without touching the telescope. This way, you will protect your valuable images from blurring and smudging.
The design is compact and lightweight, and the phototelescope assembles quickly and easily, making the Levenhuk Kelvin Nova BASE 60/500 an excellent choice for beginner astronomers and mobile photographers of any age.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028194 |
| Package size (LxWxH) | 79x21x30 cm |
| Shipping Weight | 4.7 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 60 |
| Focal length, mm | 500 |
| Highest practical power, x | 120 |
| Aperture ratio | f/8.33 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2.3 |
| Limiting stellar magnitude | 10.5 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (50x), Kellner MA 20mm (25x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |