NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
With the Levenhuk Kelvin Nova BASE 70/400, anyone can become a professional astrophotographer. All you need to delve into the mysteries of the universe is a few minutes of your time and your own smartphone. Assemble the phototelescope and mount your phone in the adapter to start shooting right away!
Point the telescope at the Moon and prepare to be amazed as craters, mountains, seas, and ridges look quite spectacular. Saturn will appear as a small ball with its rings looking like tiny ears, while near Jupiter’s disk, you’ll be able to make out its four main moons. The telescope will also reveal deep-space objects. For example, the Beehive Cluster and the Great Hercules Cluster will break up into twinkling stars right before your eyes.
Want some variety? Point the telescope at the horizon to explore Earth’s landscapes with a view just like looking through a spyglass. To take a clear photo without touching the device, press the button on the Bluetooth remote shutter from your smartphone. You can share your photos with friends directly from your phone’s gallery in an instant.
Operating the telescope is very simple. Just place your hand on the pan handle and point the telescope at your target. You don’t need any prior knowledge or skills to start photographing space and nature.
Take the Levenhuk Kelvin Nova BASE 70/400 with you on a trip or camping tour to make your travel experiences even more memorable! A carry bag is included in the set.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028200 |
| Package size (LxWxH) | 59x22x50 cm |
| Shipping Weight | 14.8 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | blue, fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 400 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/5.71 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.9 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (40x), Kellner MA 20mm (20x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5х20 |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |