NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 Phototelescope will serve as your personal observatory and astrophotography studio. Point it at objects, track targets as they move across the sky, and capture stunning photos and videos without any advanced knowledge or lengthy setup! Simply assemble the contents of the box and mount your smartphone in the convenient adapter to get started.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 is designed for thoughtful and comfortable observation as well as photography of deep-sky objects at low to medium magnifications. It provides a wide field of view and full immersion into the details. It also gathers enough light to vividly and expressively reveal large star clusters, nebulae, and galaxies. The Pleiades, Orion, Andromeda, the Milky Way, and hundreds of fainter deep-sky objects will all appear clearly before you.
It will also be interesting to observe the Moon: A special filter will make its surface particularly sharp and contrasty, allowing you to capture impressive images.
The mount will help track celestial objects across the sky so that they always remain in view. Adjust the focus, capture the perfect moment, press the shutter button, and admire your beautiful photo! To avoid accidentally blurring a rare shot, control the camera remotely by using the Bluetooth remote shutter for your smartphone. One press and the photo is saved.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028156 |
| Package size (LxWxH) | 92x25x47 cm |
| Shipping Weight | 16.9 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | BK-7 |
| Optics coating | 80% coating, aluminum |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 130 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 650 |
| Highest practical power, x | 260 |
| Aperture ratio | f/5 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.1 |
| Limiting stellar magnitude | 12.6 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (65x), Kellner MA 20 mm (33x), aspherical 4mm (163x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | steel |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1350 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | equatorial |
| Optical tube mounting mode | attachment rings (included) |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | deep-sky objects |