NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
The Levenhuk Kelvin MAK90 phototelescope is designed for anyone who wants to observe and photograph the night sky without the hassle. Simply assemble the telescope, attach your smartphone, and align the camera with the eyepiece. You can start capturing photos and videos right away and then share your inspiring photos with the world. The telescope does all the hard work of finding and tracking stars and planets for you.
Connect the telescope to your smartphone via Wi-Fi. The mobile app becomes your remote control and gives you access to over 11,000 celestial objects, from the Moon and Saturn to bright globular clusters and nebulae. Just tap a target on the screen, and then the telescope automatically finds and tracks it while you focus and capture images.
The Levenhuk Kelvin MAK lets you unlock the secrets of the universe and discover the beauty of the world around you. Use it to observe wildlife, examine the texture of bird feathers, explore rugged mountain terrain, study coastlines, or admire architectural details. The image through the telescope is correctly oriented, just like looking through a powerful spotting scope. To avoid accidental camera shake, use the included Bluetooth remote shutter for crisp, blur-free shots.
With its short tube, the telescope is easy to take along with you on country trips or travels, letting you explore space and take stunning photos anywhere and anytime!
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027722 |
| Package size (LxWxH) | 20x105x40 cm |
| Shipping Weight | 8 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 90 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 1170 |
| Highest practical power, x | 180 |
| Aperture ratio | f/13 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.3 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 8 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 6x21 with correct image |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | steel |
| Tripod weight, kg | 2.7 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | autoguide, manual |
| Mount | alt-azimuth, computerized |
| Drive | 360° worm gear drive, DC Servo Motor with 0.676-arcsecond resolution |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 1.2 |
| Maximum payload, kg | 4.5 |
| Ports | 12V power input, SNAP port, USB Type-C (for firmware updates) |
| Autoguider | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Hand controller | free downloadable Acuter Sky app (iOS and Android) |
| Ability to connect additional equipment | iOS and Android mobile devices |
| Power supply | 12–14V DC, 0.75A |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |