NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Fri frakt Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | Gratis |
| Bring - Hentes på Posten | Gratis |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
The Levenhuk New Sherman PRO series of versatile binoculars combines high-quality optics with reliable performance characteristics. These binoculars are valued equally by professionals on the job and nature lovers enjoying the world in all of its colors.
The New Sherman PRO 7x50 binoculars are a high-aperture, light-gathering model that features Porro prisms and fully multi-coated BaK-4 optics with a high refractive index. This model offers 7x magnification and a wide field of view of 123m at 1,000m. Its high twilight factor and relative brightness ensure excellent performance not only in clear daylight but also at dusk. Built for the field, these binoculars provide a crisp, detailed view in any environment.
Users with imperfect vision appreciate the diopter adjustment (±4D) that allows the device to be adapted to their individual needs. The long eye relief allows for comfortable viewing even while wearing glasses. The click-stop mechanism simplifies setting the twist-up eyecups to the optimal position for observation. The interpupillary distance can also be adjusted for personal comfort, and focusing is achieved by simply rotating the central wheel.
The binoculars prove to be a reliable companion even on a challenging hike. Thanks to their full IP67 protection, they can withstand rain, dirt, dust, and brief immersion in water. The shockproof body is made of duralumin, which is an aluminum-copper alloy, providing a secure, non-slip grip. It is nitrogen-purged to prevent internal fogging during temperature shifts. The device comes with accessories for convenient use, and the objective lens caps are already attached to the body.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555023687 |
| Package size (LxWxH) | 22x21x10 cm |
| Shipping Weight | 1.81 kg |
| Prism type | Porro |
| Magnification, x | 7 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BaK-4 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 7 |
| Eye relief, mm | 24 |
| Twilight factor | 18.7 |
| Relative brightness | 18.5 |
| Resolution threshold, arcseconds | 6.2 |
| Field of view, ° | 7 |
| Field of view, m/1000m | 123 |
| Close focus, m | 5 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±4 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 70 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | high-strength duralumin, rubberized |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Operating temperature range, °C | -10 — 53 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, marine, military/field |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
| For eyeglass wearers | yes |