NOK 0,00
(frakt: 0,00)
Frakt 69,00 - Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks.
| Instabox - Velg din nærmeste pakkeboks | 69,00 |
| Bring - Hentes på Posten | 75,00 |
| PorterBuddy - Fleksibel hjemlevering - levert på døren på kvelden | 159,00 |
| Bring - Fleksibel hjemlevering - Levering til døren (om kvelden i større byer) | 224,00 |
Varen er ikke på lager.
The Ermenrich Ping RD50 radiation detector is essential for measuring background radiation in the environment, water, food, buildings, and household items. The Geiger-Muller counter can measure gamma, beta, and X-ray radiation in the range from 0.05µSv to 50mSv. If the permissible level is exceeded, the device produces sound and light alerts.
Current readings and the average and total radiation levels are simultaneously displayed on the color LCD screen. It also displays the current time and date and has a timer. Up to 10 readings can be stored. The radiation detector can operate for up to 20 days without interruption and it is powered by a 2000mAh lithium rechargeable battery. The low battery indicator will tell you when the device needs to be charged.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555018669 |
| Package size (LxWxH) | 20x11x6 cm |
| Shipping Weight | 0.345 kg |
| Radiation measurement (gamma, beta, X-ray) | yes |
| Sensor | Geiger-Muller counter |
| Measuring range | 0.05µSv to 50mSv |
| Cumulative dose measurement range | 0.1µSv to 9999mSv |
| Exposure dose rate (EDR) measurement range | 0.08µSv/h to 50mSv/h |
| Measurement error based on data from a cesium isotope study used as a source of gamma radiation | –17%... +25% |
| Measuring time, sec | <10 s |
| Audible alerts | yes |
| Light alert | yes |
| Timer | yes |
| Display | 2" color TFT |
| Number of lines displayed on the screen | 3 |
| Simultaneous display of current, average and total levels | yes |
| Input date and time | yes |
| History record | +, up to 10 readings |
| Waterproof | IP3X, particle protection >2.5mm |
| Battery life, h | 3 — 4 |
| Uninterrupted work time | 20 days |
| Low battery status indicator | yes |
| Power supply | 2000mAh lithium rechargeable battery (charging via USB Type-C cable with a 5V/2A AC adapter) |
| Operating temperature range, °C | -20 — 50 |
| Operating humidity range, % | 0 — 95 |